Poradnik

ARCHITEKT, PROJEKT, UMOWA

Zlecenie architektowi wykonania projektu domu jednorodzinnego nie jest jedynym sposobem pozyskania projektu. Ale na pewno jest to sposób najodpowiedniejszy, jeśli chcemy uczestniczyć w tworzeniu własnego domu i pragniemy mieć dom na miarę swoich marzeń i zasobów finansowych.

Kontakt z projektantem możemy nawiązać już podczas wybierania działki ponieważ, rodzaj i charakter działki ma duży wpływ na sposób jej zagospodarowania. Od tego może zależeć wygląd domu, jego wielkość, wysokość, kształt dachu itp. Współpracę z architektem możemy też zacząć na etapie przygotowywania wniosku o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania działki – już wtedy może powstać wstępna koncepcja naszego domu. Jeśli mamy już działkę, a także decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu oraz mapę do celów projektowych – zlecamy wykonanie projektu.

SZUKAMY I WYBIERAMY ARCHITEKTA

Samodzielnie projektować, (czyli wykonywać funkcje techniczne w budownictwie) może tylko architekt z uprawnieniami budowlanymi do projektowania (do uprawnień, oprócz dyplomu i praktyki w zawodzie, niezbędny jest zdany egzamin państwowy). Jeżeli projekt zlecimy architektowi bez uprawnień (często nawet studenci podejmują się projektowania domków jednorodzinnych), musimy mieć świadomość, że to nie on podpisze się pod projektem, lecz jego uprawniony kolega np,. z którym współpracuje w tym samym zespole.

Adresy architektów można znaleźć w książce telefonicznej, w katalogach domków jednorodzinnych oraz w informatorach branżowych (często informują o projektach wykonywanych przez różne pracownie). Projektanta możemy również szukać poprzez oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) albo popytać wśród znajomych, którzy budowali dom. Źródłem informacji są także firmy wykonawcze, agencje nieruchomości, wystawy budownictwa, wydziały architektury w gminach, tablice informacyjne budów, ogłoszenia i reklamy prasowe, a wreszcie redakcje pism (np. CZTERY KĄTY.

Mając już rozeznanie i listę architektów, warto spotkać się z kilkoma z nich. Nie spieszmy się z podejmowaniem decyzji, gdyż wybór architekta może mieć duży wpływ na charakter domu i styl naszej współpracy z projektantem.

Na spotkaniu architekt powinien zaprezentować swój dorobek – pokazać dotychczasowe projekty i zdjęcia domów już zrealizowanych. Jeśli ma się czym pochwalić, na pewno chętnie to uczyni.

Powinniśmy znaleźć architekta, którego projekty będą najbliższe naszym wyobrażeniom o własnym domu. Dobrze jest wziąć na spotkanie zdjęcia domów i wnętrz, które nam się podobają: pomoże to nam wyjaśnić, o jakim domu marzymy.

Porozmawiajmy również o terminach – projektant powinien określić, kiedy może rozpocząć pracę i ile czasu będzie potrzebował na opracowanie projektu. Czasami okazuje się, że terminy proponowane przez niego będą dla nas zbyt odległe. Praca nad projektem trwa zwykle kilka miesięcy – jest to czas potrzebny na pracę twórczą architekta (stworzenie koncepcji domu i opracowanie jej w postaci projektu budowlanego), na spotkania, w czasie, których będziemy mogli obejrzeć i omówić propozycje projektowe na różnych etapach powstawania projektu, wreszcie na skompletowanie dokumentów, które muszą się znaleźć w projekcie budowlanym.

Po uzgodnieniu terminów ustalamy wielkość domu (powinna wynikać z naszych potrzeb i jednocześnie uwzględniać nasze możliwości finansowe), honorarium projektanta i zakres prac wykonywanych w ramach honorarium. Te dane będą zawarte w umowie.

Budowa domu kosztuje bardzo dużo. Wydatek na projekt jest również niebagatelny, nie powinniśmy jednak wybierać architekta tylko na podstawie honorarium. Takie oszczędności nie zawsze się opłacają, bo tylko dobrze opracowany projekt gwarantuje niskie koszty budowy domu i jego wieloletniej eksploatacji.

Zanim szczegółowo omówimy treść umowy z architektem, zapoznajmy się z kolejnymi etapami pracy nad projektem. Lepiej zrozumiemy wtedy opis poszczególnych punktów umowy.